pondělí 13. dubna 2015

Marťan - Andy Weir

Autor: Andy Weir
překladatel: Michal Prokop
nakladatelství: Knižní klub
žánr: sci.fi
počet stran: 344
Anotace: Je nejslavnějším mužem na Zemi. Má to však háček: není na Zemi. Mark Watney se jako jeden z prvních lidí prošel po Marsu. Teď je přesvědčený, že bude prvním člověkem, který na něm zemře. Vyzbrojen pouze svým důvtipem, technickými dovednostmi a nevyčerpatelným smyslem pro humor, který se pro něj stane nejcennějším zdrojem síly, se pouští do tvrdošíjného boje o přežití. 

Mark Watney je astronaut. Astronaut bez posádky. Při běžném výsadku na povrch Marsu, které mělo zahrnovat jen nudné bádání, zkoumání a odebírání vzorků, se strhne prašná bouře. Pro Marka velice podstatná bouře, protože mu během několika vteřin obrátí život vzhůru nohama. Při bouři se utrhne komunikační anténa, která Marka probodne skrz na skrz. V mylném domnění že je mrtev, ho posádka opustí a vrací se zpět na Zem. Mark ale není mrtev, naopak, překypuje zdravím, anténa ho jen lehce zranila ale zároveň zničila detektor tělesných funkcí. Ztratil možnost komunikace se Zemí, i kdyby našel způsob jak navázat komunikaci s řízením letu, je velká pravděpodobnost, že do té doby, než přiletí záchrana, zemře hlady. Nemá dostatek jídla, zásoby se mu ztenčují, vody ubývá a jeho pobyt na Marsu provází řada nešťastných náhod. Oproti jeho spolužákům netrávil Mark čas zdokonalováním metod pěstování marihuany, ale pilným studiem, a proto se z něj stal technicky zdatný botanik, který si s prekérní situací hravě poradí. 

Co si budeme nalhávat, Mark je v prdeli. Je sám na červené planetě, předpokládá že zemře a jako odreagování mu slouží seriály z 80 let, Agatha Christie a disco. Nesnáší disco. Je to tak trochu Bořek stavitel, pořád se mu něco sype pod rukama, ale Mark všechno spraví, všechno ví, všechno zná, na všechno má odpověď, v podstatě je něco jako superhrdina. Ze začátku je kniha hodně popisná co se týče technické hatmatilky, matematiky a hlavně odpočítávání dnů do pravděpodobné smrti. Pokud někdo očekává, že Marťan je space opera, kde se hlavní hrdina potýká s nevysvětlitelnými vesmírnými jevy, ufouny a záhadami, tak má smůlu. Andy Weir se v knize zaměřil hlavně na lidský faktor, kde se hlavní hrdina potýká s technickými poruchami a k jeho vyřešení musí používat hlavně mozek a důvtip.

Vzhledem k tomu, že já zbožňuji sci-fi, neváhala jsem a musel být Marťan můj. Marťan se mi líbil. Nevadili mi technické výrazy, fyzika mě baví ale jen do té míry, než se do ní začnou přimíchávat vzorečky a výpočty, to je pak pro mě už moc velký nuda. Od knihy jsem očekávala, že příběh bude tak trochu koketovat s myšlenkou cizí rasy a objevování záhadných vesmírných jevů. Tak to bohužel nebylo, je to jiný druh sci-fi, než který preferuji. Co se týče vtipnosti knihy, tak nechápu co je na ní vtipného :D jako vážně. Pár trefně mířených urážek mi komické nepříjde. Kniha se mi líbila, sice je to jiné sci-fi než jsem očekávala ale byla povedená, svižně odsýpala, příběh byl promyšlený do nejmenších titěrných detailů. Technické věci Weir popisovat umí, vyzná se v nich a chápe je, bohužel co mu z mého pohledu moc nejde je zajímavě popsat komunikaci s novináři, které NASA bylo nuceno podstoupit. Pokud máte rády knihy, kde si hlavní hrdina umí sám ze sebe udělat srandu, brát s nadhledem nepříznivé situace, techniku, vesmír a sci-fi je Marťan ta pravá volba.
hodnocení: 80%

Děkuji internetovému knihkupectví MEGAKNIHY.cz za poskytnutí recenzního výtisku, knihu si můžete zakoupit zde.2 komentáře:

  1. Já teda patřím k těm, kteří se u knihy kvalitně pobavili. Všechny ty jeho ironické komentáře a přirovnání byly jednoduše geniální. Ale tak sto lidí, sto chutí, že jo :)

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Četla jsem a viděla tolik ironických filmů/knih že to musí být vážně něco aby to se mnou pohnulo, bohužel :D

      Vymazat